Zwardoń Schronisko PTTK – Przełęcz Koniakowska

Zwardoń Schronisko PTTK – Przełęcz Koniakowska

  • Posted by zwardon
  • On 7 marca 2015
  • Comments

Zwardoń Schronisko PTTK (750 m) – Zwardoń Centrum (690 m n) – Zwardoń Raj (658 m) – Zwardoń Węglarze (796 m) – Sołowy Wierch (848 m) – Przełęcz Rupienka (648 m) – Przełęcz Koniakowska (732 m)

znaki niebieskie – 8 km – suma podejść 350 m (200 m)
czas przejścia 2.30 godz./ 2.15 godz.
Punkty do GOT (Górska Odznaka Turystyczna) 10/ 8.

Szlak prowadzący w Beskid Śląski. Jest to fragment szlaku wyznakowanego w roku 1928 przez Władysława Midowicza, jako wariant Głównego Szlaku Beskidzkiego, na odcinku Barania Góra – Zwardoń – Wielka Racza.

Szlak rozpoczyna się przy Dworcu Beskidzkim PTTK. Zejście do centrum pośród zabudowań wspólnie ze znakami czerwonymi (1 km – 15 min.). Następnie obok budynku Urzędu Celnego, w stronę kościoła. Potem w prawo przez most i dalej drogą wśród zabudowań osiedla Pydychy dochodzimy do drogi prowadzącej w stronę drogowego przejścia granicznego na Mycie. Przed mostkiem zakręcamy ostro w prawo (2,5 km – 35 min.) i podchodzimy w kierunku osiedla Węglarze, przy którym szlak skręca w lewo, na północny zachód, osiągając wkrótce granicę lasu. Omijamy małe wypiętrzenie i grzbietem podchodzimy na szczyt Sołowego Wierchu (848 m – 4,5 km – 1.10 godz.), opadający dość stromo na północ.
Stąd schodzimy łagodnie początkowo na północny wschód, później zakręcamy w prawo i dochodzimy do szerokiej drogi leśnej i skrzyżowania z inną, prostopadłą do niej (5 km – 1.20 godz.).

Za skrzyżowaniem (5,5 km – 1.30 godz.) spotykamy zielony szlak, który odgałęzia się w lewo i przez Odkrzas prowadzi do Jaworzynki – Trzycatka (7,5 km – 150 m podejść – 2 godz./ 2.15 godz.), po czym schodzimy jeszcze trochę do przełęczy Rupienka (648 m – 6,5 km – 1.45 godz.). Z lewej strony opadają zbocza źródłowej części doliny Czadeczki, należącej wraz z sąsiednią doliną Krężelki do zlewiska Morza Czarnego. Znajdujemy się bowiem na głównym wododziale europejskim. W tej okolicy przebiega on od Skalanki przez Sołowy Wierch do Ochodzitej, gdzie zakręca na zachód i przez Wawrzaczów Groń biegnie, już za granicą Polski, w kierunku Girowej (849 m).

Z przełęczy Rupienka zaczynamy podchodzić na wprost, w kierunku wznoszącej się przed nami bezleśnej kopuły Ochodzitej (894 m), jednak po kilkuset metrach (z lewej strony odbiega żółty szlak do centrum Koniakowa – 2 km – 30 min. – i dalej przez Istebną-Zaolzie na Kubalonkę i do Wisły – Głębców), wśród zabudowań malowniczo położonego osiedla Rupienka, skręcamy w prawo. Trawersując Ochodzitą, dochodzimy za osiedlem Pietraszyna do drogi Istebna – Koniaków – Milówka. Szlak niebieski przekracza tu drogę, biegnąć w stronę Przełęczy Koniakowskiej. Szlak niebieski biegnie dalej przez Tyniok (892 m), Gańczorkę (909m), Karolówkę (931 m) do schroniska PTTK na Przysłopie (880 m – 7 km – 350 m podejść – 2 godz./ 1.45 godz.).

Ostatni odcinek opisanej drogi (od Rupienki), a w szczególności szczyt Ochodzitej, słynie z pięknych widoków. Przy dobrej pogodzie można na południu i południowym wschodzie oglądać wspaniałą panoramę grupy Wielkiej Raczy i pozostałej części Beskidu Żywieckiego, a nawet Małą Fatrę i Tatry. Natomiast na północ rozciąga się widok na Beskid Śląski ze Stożkiem, Czantorią, Równicą i Baranią Górą.

Trasa w odwrotnym kierunku:

Rupienka – 2,5 km – 30 min.
Sołowy Wierch – 4,5 km – 1 godz.
Zwardoń Raj – 6,5 km – 1.40 godz.
Zwardoń Centrum – 8 km – 2.00 godz.
Zwardoń Schronisko PTTK – 9 km – 2.15 godz.

0 Comments